Úvodní strana

Krásná krajina kolem Černé v Pošumaví
Přijeďte si odpočinout ...
Romantika na Lipně
Ráj pro rybáře a vodní sporty
 

Pro rybáře

Černá v Pošumaví

Údolní nádrž Lipno patří k velmi oblíbeným rybářským revírům, ročně přiláká okolo 11 000 rybářů z České republiky a okolo 2000 rybářů z ciziny. Rybářský revír Vltava 30 - 32 ÚN Lipno je obhospodařován Jihočeským územním svazem ČRS se sídlem v Boršově nad Vltavou (crscb.cz).

Se svými 4 500 hektary plochy je Lipno velkou výzvou pro každého sportovního rybáře, je zde možné najít pohodlné chytání z vybavených kempů i se skrýt v divočině a nebýt nikým rušen, oblíbený je i lov z lodí, které je možné si na několika místech půjčit.  Pro rybolov je nutné získat státní rybářský lístek (např. na městském úřadě v Horní Plané) a povolenku k lovu - tu je možné koupit i v prodejnách rybářských potřeb.

Ročně je průměrně uloveno okolo 50 000 ks ryb o hmotnosti 100 tun, nejhojněji lovenou rybou je kapr (přibližně 35 000 ks a 80 000 kg), ale i dravé ryby, v roce 2013 bylo uloveno přes 2000 štik, 3300 candátů a 105 sumců (průměrná hmotnost uloveného sumce je 17 kg). Na nádrži platí kromě běžných pravidel rybolovu i určitá zpřísnění s cílem ochránit ryby před přílišným rybářským tlakem a podpořit přirozenou reprodukci. Jsou zde vyhlášeny tři chráněné rybí oblasti, z toho ve dvou velkých zátokách na západním břehu Lipna je celoročně zakázán rybolov. Každého kapra delšího než 70 cm musí rybář po ulovení pustit zpět. Dále je povoleno lovit dravé ryby pouze na jakékoliv umělé nástrahy nebo na nástražní rybičku delší než 20 cm. Od roku 2014 je možné v období 16.6. - 31.8. lovit nonstop, ale pouze ze břehu a ve vymezených částech jezera. 

Černá v Pošumaví

V září se poblíž Černé v Pošumaví koná pravidelně mezinárodní závod v lovu ryb na umělé nástrahy Illex Lake Trophy , jehož výsledky vedle statistiky úlovků vyhodnocované v rámci ČRS poskytují i cenné informace o stavu obsádky dravých ryb v nádrži. Na obrázku je candát o délce 96 cm, kterého během závodu ulovil Hansjörg Nussbaumer.

 

Při rybaření z lodi je výhodou echolot, s jeho pomocí je možné nalézt stará řečiště a zatopené objekty, ve kterých se často ukrývají dravci. Je povolené rybaření “na vláčenou”. Rybáři neznalí místních podmínek by měli při rybolovu z pramiček být obzvlášť opatrní: změny počasí bývají na jezeře bleskové a přináší s sebou vlny, s kterými se zdánlivě stabilní pramičky nevyrovnají. I s elektromotorem jsou vesla na lodi nutností. Kdo nechce domů přijít s prázdnou, uloví s jistotou na chovných rybnících.

 


Kontakt

INFOcentrum
Černá v Pošumaví 30, 382 23
Tel: +420 725 949 849
icko@cernavposumavi.cz